0.6 C
Sterling Heights
29/11/2023, 21:49
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Artikuj te tjere nga Autori

Elon Musk prezanton aftësitë e reja të robotit Optimus

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
BallinaAktualitetElon Musk prezanton aftësitë e reja të robotit Optimus

Elon Musk ka postuar një video në profilin e tij në platformën e rrjeteve sociale X.

Në këtë video ai ka prezantuar aftësitë e reja të Optimus, robotit të kompanisë Tesla.

Optimus tani është në gjendje të vetë-kalibrojë krahët dhe këmbët e tij duke përdorur vetëm kodues të vizionit dhe pozicionit të kyçeve, përmes të cilave ai mund të lokalizojë saktësisht gjymtyrët e tij, transmeton Telegrafi.

 

I kalibruar me saktësi, Optimus mëson detyra të ndryshme në mënyrë më efikase, ndërsa rrjeti i tij nervor funksionon tërësisht në bord, duke përdorur vetëm vizionin.

Por kjo video nuk ishte gjithçka që u postua në lidhje me robotin Optimus në ditën e djeshme.

Artikujt e fundit

Lajmet e fundit

spot_imgspot_imgspot_img