25.7 C
Sterling Heights
18/06/2024, 14:48
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Artikuj te tjere nga Autori

Një rrëfim i vështirë me shumë të vërteta – Bijar Rahimi tregon jetën e tij

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
BallinaHistori NjerzoreNjë rrëfim i vështirë me shumë të vërteta – Bijar Rahimi tregon...

Jane lexuar shume shkrime, jane krijuar shume dokumentare dhe filma apo krijime te tjera per te faktuar dhe per te deshmuar menyren e jeteses ne kampin e MEK dhe se cfare ne vetvete nenkupton fjala ASHRAF qe si pasoje erdhi deri ne vendin tone.
Ne intervista dhe dalje te ndryshme publike jane treguar shume situata te cilat dalin pertej realitetit tone si nje vend qe synon te jete me standarte perendimore dhe kualitative ne mireqenjen sociale dhe fjalen familje.

Por ne disa vende, fjala familje do te thote “krim” ose thyerje interesash. Ketu behet fjale per interesa te cilat ndikojne ne ndjenjat dhe zemrat e mijera familjeve. Irani si nje vend i zhvilluar, me nje infrastukture te formuar, dhe nje popull ne numer shume te madhe, pesoje nje krize emocionale te shkaktuar nga vetem nje mashtrim.

Disa mashtrime kushtojne thjesht disa para, disa mashtrime kushtojne shkaktimin e humbjes se dickaje me vlere monetare, por nuk eshte e justifikueshme qe mashtrimi te mund te shkaktoj humbjen e marredhenjes hyjnore familjare. MEK e beri kete mashtrim duke kerkuar te mos komunikonin anetaret e saj me familjaret e tyre, pasi sipas tyre, ky mund te ishte nje kercenim per kauzen e tyre, e cila kurre nuk u kuptua se cfare kauze kishte, me shume se interesat te eproreve te kesaj organizate.

Si shume prej rrefimeve, kemi pare qe kane dal ne media publike dhe me te ndjekurat kombetare, disa ish anetar te ketij kampi, te cilet sefundmi prej disa vitesh kane mundur te jetojne lirisht dhe duke krijuar familjet e tyre ketu, ku njeri prej tyre eshte zoti Sarfaraz Rahimi, qe sebashku me mua, arritem te nxirrnim shume te verteta ne media ku shume nga populli shqiptar kuptuan se Iranianet e ardhur ne shqiperi, erdhen per te jetuar nje realitet ndryshe dhe per te pare diellin jashte hekurave te kampit Ashraf, por iu ishte premtuar dicka tjeter.

Sefundmi, vellai i z.Rahimi, z.Bijar Rahimi, ishte me mua ne intervisten e tij te pare mediatike, ne CTV ku foli shume rreth retrospektives se tij te jetes, dhe shprehu se nese do te ishte mundesi te kthente kohen pas sdo ta bente ate zgjedhje. Sdo te deshironte ate jete. Me shume emocion dhe dhumbje tregoj se cfare do te thote te jetosh brenda kampit te MEK dhe sfidat e veshtiresite qe e shoqeruan. Per keto e me shume te tjera, do te ndiqni intervisten ne vijim. Ju ftoj ta ndiqni.

Nga Aldo Sulollari

Artikujt e fundit

Lajmet e fundit

spot_imgspot_imgspot_img