11 C
Sterling Heights
22/02/2024, 23:45
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Artikuj te tjere nga Autori

Selita turistike në Mirditë, perlë natyrore, por pa rrugë! Kryebashkiaku-vendasve: Kthehuni, investoni në vendlindje

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
BallinaLajmeSelita turistike në Mirditë, perlë natyrore, por pa rrugë! Kryebashkiaku-vendasve: Kthehuni, investoni...

Selita është vetëm 45 kilometra nga Mirdita dhe pret turistë vendas dhe të huaj. Por shfrytëzimin e resurseve të veçanta natyrore e pengon mungesa e rrugës. Krahas apelit për institucionet, kryebashkiaku i Mirditës kërkon që vendasit e larguar të kthehen të investojnë në vendlindjen e tyre.

45 kilometra larg qytetit të Rrëshenit dhe 800 metra mbi nvelin e detit ndodhet Selita. Një zonë shumë pak e njohur, por me potencial turistik.

E rrethuar nga tri bjeshkë alpine dhe 5 monumente natyrore, kjo zonë është një mundësi e mirë eksplorimi për turistët, por penalizohet nga mungesa e infrastrukturës.

“Kemi 5 monumente natyrore, shpella, kanione, gurë të mdhenj. Oferta e kësaj zone për turizmin e bardhë, është të presim turistë nga të gjitha anët e botës. Duke sjellë këtu rrugën dhe investimet për turizmin”.

Reshjet/ Shembje masive gurësh në aksin Fushë Arrëz–Mirditë dhe në rugën e Arbrit! Era thyen pemët në Librazhd, dëme në disa biznese
Investimi i nisur për rehabilitimin e rrugës së Lures ku bën pjesa dhe Selita shoqërohet projekte për zhvillimin e turizmit, por ende nuk ka përfunduar. Kryebashkiaku Albert Melyshi teksa kërkon zgjidhje ka një mesazh edhe për mirditorët e larguar.

“Kam patur takime të përshpejtohen hapat për të përfunduar rrugën, sepse do I jepte hov turizmit. Bashkia po harton projekte, sepse Mirdita mund të zhvillohet për turizmin. Ju bëj thirrje të gjithëve që janë jashtë të afrohen dhe të investojnë në vendin e tyre, bashkia do ti ndihmojë ata.”

Shpopullimi ka prekur masivisht edhe fshatrat e Selitës, por me ndërtimin e rrugës ka shpresa që situata do të ndryshojë përmes zhvillimit të turizmit.

B.K/r.k./Shqiptarja.com

Artikujt e fundit

Lajmet e fundit

spot_imgspot_imgspot_img