4.8 C
Sterling Heights
20/04/2024, 15:57
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Artikuj te tjere nga Autori

Të gjithë përdoruesit e Google Chrome duhet të bëjnë këto përditësime

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
BallinaLajmeTë gjithë përdoruesit e Google Chrome duhet të bëjnë këto përditësime

Google ka nxitur miliona përdoruesit e Chrome që ta përditësojnë shfletuesin pasi zbuluan një sulm që i lejon hakerat të marrin kontrollin e kompjuterëve. Gjigandi teknologjik paralajmëroi se hakerat po përdorin “pop up”-e me qëllime të këqija ose website për të marrë akses në informacionet personale të viktimave.

Për këtë arsye është ndërmarrë një përditësim i cili mbyll “boshllëqet” që i bën serverat të prekshëm ndaj asaj që ekspertët e quajnë si sulmi “Dita Zero”. Emri rrjedh nga fakti se autori gjeti një dobësi të sistemit para prodhuesit duke lënë zero ditë për ta rregulluar problemin sepse serveri tashmë është kompromentuar. Përditësimi mund të kryhet duke klikuar në seksionin “Cilësimet” (Settings) në Google Chrome. Më pas klikon në opsionin “Rreth Chrome” (About Chrome) ku shfaqen përditësimet dhe mënyra për t’i shkarkuar ato./gazetatema.net

Artikujt e fundit

Lajmet e fundit

spot_imgspot_imgspot_img