4.8 C
Sterling Heights
20/04/2024, 15:52
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Artikuj te tjere nga Autori

Sot feston ditëlindjen e 92-të Margarita Xhepa, aktorja brilante shqiptare

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
BallinaHistori SuksesiSot feston ditëlindjen e 92-të Margarita Xhepa, aktorja brilante shqiptare

Sot feston ditëlindjen ylli i kinematografisë shqiptare Margarita Xhepa. Margarita Xhepa është aktore shqiptare e njohur si një nga zonjat e mëdha të kinemasë shqipe dhe teatrit shqip.

Ajo vazhdon dhe është pjesëmarrëse aktive në kinemanë dhe filmat e viteve të fundit. Shembulli tipik është ai i rolit të Firdus në “Bolero në vilën e pleqve” bazuar në novelën me të njëjtin titull nga Fatos Kongoli.

Margarita Xhepa lindi në Lushnjë me 2 Prill të 1932 si Margarita Prifti. Nga një moshë e hershme ajo e donte shumë poezinë dhe teatrin, ishte një mësues që e inkurajoi të bëhej aktore, Gëzim Libohova./lexo.al

Artikujt e fundit

Lajmet e fundit

spot_imgspot_imgspot_img