11 C
Sterling Heights
22/02/2024, 23:51
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Artikuj te tjere nga Autori

“Kulturë e pasur si asnjë tjetër në Evropë”/ Revista e njohur “Lonely Planet” artikull kushtuar destinacioneve turistike në Shqipëri

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
BallinaTurizem“Kulturë e pasur si asnjë tjetër në Evropë”/ Revista e njohur “Lonely...

“Shqipëria po bëhet dalëngadalë xhevahiri i Ballkanit për shkak të ujërave të saj të gazuar kristal, maleve mbresëlënëse dhe përballueshmërisë për të gjitha llojet e udhëtarëve. Ejani me një mendje të hapur dhe një plan të përafërt dhe jini gati për t’u zhytur në një kulturë të pasur si asnjë tjetër në Evropë”, kështu e nis artikullin e saj prestigjozja e udhëtimeve “Lonely Planet”.

Revista e njohur i ka dedikuar një artikull nëntë destinacioneve turistike në vendin tonë, duke nisur që nga Thethi, e deri në Porto Palermo.

Me një vëzhgim të qartë nga veriu në jug, “Lonely Planet” shkruan detajet nga më të veçantat që do t’i ofrohen personave që duan ta vizitojnë Shqipërinë.

1. Fshati Theth-Vendi më i mirë për adhuruesit e ecjes dhe aventurave

Thethi mund të jetë vendi më i qetë për t’u vizituar në Shqipëri. Ky fshat i vogël i vendosur midis Alpeve Shqiptare është i përsosur nëse jeni duke kërkuar për ecjen më të mirë në vend dhe peizazhe dramatike për t’u shijuar.

Ka dy shëtitje që duhet të bëni gjatë vizitës në Theth. E para është ecja drejt Syrit të Kaltër, e cila ju çon nëpër një pyll, mbi lumenj dhe më në fund në një burim natyror të gjallë blu. Kjo shëtitje është e lehtë deri në mesatare dhe e përsosur nëse nuk jeni një alpinist me përvojë.

E dyta është një nga më të njohurat në vend dhe nga më të bukurat, shëtitja e Thethit në Valbonë. Ky shteg fillon nga maja e fshatit Theth dhe ju dërgon përmes Alpeve Shqiptare në pamjet mahnitëse në majë.

“Nuk është për ata me zemër të dobët, pasi do të duhen afërsisht gjashtë deri në tetë orë për të përfunduar, por do të jeni të lumtur që e keni bërë!”, shkruan revista “Lonely Planet”.

Ndër të tjera ka edhe një këshillë për turistët: Sigurohuni që të keni para me vete, pasi ATM-të mund të jenë të vështira për t’u gjetur dhe pothuajse gjithçka do të duhet të paguhet me para në dorë.

Duke zbritur nga qafa e Qafës së Pëjes drejt fshatit Theth, Shqipëri

2. Korçë-Vendi më i bukur në Shqipëri

Kur të vizitoni Korçën, shkruan prestigjozja e udhëtimeve, sigurohuni që të bëni shëtitje nëpër Pazarin e Vjetër. Aty mund të admironi stilin e pazarit të shekullit të 13-të në formën e rrugëve të vjetra me kalldrëm dhe arkitekturës së stilit osman.

Gjithashtu në këtë qytet shumë të vizituar nga turistët, duhet të provoni pijen tradicionale alkoolike të quajtur raki, e prodhuar nga rrushi i distiluar dhe shumë e njohur në Shqipëri.

“Lonely Planet” nuk harron të përmendë edhe një nga zakonet më të vjetra të shqiptarëve, tashmë e trashëguar nga mosha e tretë, mëngjeset në shoqërinë e një gote rakie dhe kafen e mëngjesit.

Shtëpitë e vjetra dhe kisha ortodokse në qytetin e vjetër të Korçës

3. Gjirokastër-Qyteti më i mirë për traditat shqiptare

I njohur si qyteti i gurit, Gjirokastra është një qytet i UNESCO-s në jug të Shqipërisë. Ky qytëet është gjithashtu edhe vendlindja e ish-diktatorit komunist, Enver Hoxha. Ajo që sugjerohet të bëhet këtu përveç shëtitjes në pazar dhe vizitës në kalanë e Gjirokastrës, është të endesh nëpër Shtëpinë e Zekatit.

Kjo shtëpi tradicionale familjare është ndërtuar midis viteve 1811-1812 dhe është një shembull i bukur i disa prej traditave më magjepsëse të shtëpisë dhe martesës shqiptare. Kur të vizitoni, një nga anëtarët e familjes do t’ju tregojë përreth dhe do t’ju shpjegojë dhomat e ndryshme dhe qëllimet e tyre.

Për këshillën e planifikimit revista shkruan: Provoni pjatën e quajtur pasha qofte , e cila në thelb është një supë kremi e bërë nga qumështi me qofte të vegjël brenda. Është një pjatë e shijshme që mund ta gjeni vetëm në Gjirokastër.

Rrugët e Qytetit të Vjetër Gjirokastër, Shqipëri

4. Dhërmi-Vendi më i mirë për të shkuar në plazhe

Nëse jeni duke kërkuar për një destinacion ku mund të shtriheni, të nxiheni dhe të shijoni një zhytje në det, atëherë duhet të vizitoni Dhërmiun. Është një nga perlat e Rivierës Shqiptare dhe shtëpia e shumë festivaleve muzikore verore.

Me plazhe idilike, bare plazhi në modë dhe pamje që mund t’ju bëjnë të mos dëshironi të largoheni kurrë, Dhërmiu është një pikë e nxehtë për brezat e rinj që kërkojnë festat më të nxehta dhe atmosferat më të mira të verës.

As për Dhërmiun nuk mungojnë këshillat nga prestigjozia e udhëtimeve: Sigurohuni që të rezervoni paraprakisht nëse jeni duke vizituar në korrik dhe gusht, pasi hotelet mund të rezervohen për shkak të festivaleve të përmendura më sipër.

Njerëzit shijojnë kohën në plazh, luajnë snooker ose ushqimin e mirë në restorant

5. Përmet-Më e mira për rafting në ujërat e bardha dhe çiklizëm malor

“Në një kthesë në lumin Vjosa me bruz me rrjedhje të shpejtë, rreth 32 km (20 milje) nga Greqia ku buron lumi, është qyteti qendror i Përmetit. Prej këtu mund të organizoni aktivitete aventureske nga rafting në ujërat e bardha deri te kampingu, ecja dhe ngasja me biçikletë malore në rajon.

Dikur një qendër tregtare e kohës osmane, Përmeti është sot “një nga pjesët më të gjelbra dhe më të pastra të vendit”. Lumi Vjosa u përcaktua kohët e fundit si një park kombëtar lumi i egër, i pari në Evropë”, shkruan “Lonely Planet”.

6. Shkodër-Qyteti më i mirë verior në Shqipëri

Qyteti i Shkodrës është një frymë e freskët dhe nuk ngjan me asnjë qytet tjetër në Shqipëri. Kur të mbërrini, do të vini re se shumica e popullsisë po ecën nëpër qytet me biçikletë. Ndërsa jeni atje, bëni siç bëjnë vendasit dhe merrni me qira një biçikletë për ditën. Më pas zbrisni në Liqenin e Shkodrës për të shijuar pamjet e bukura të liqenit.

Ndërsa jeni në zonë, sigurohuni që të vizitoni Kalanë e Rozafës dhe të pyesni një nga guidat për legjendën e Rozafës. Gjithashtu, kur të arrini majën, do të përjetoni një pamje të mrekullueshme 360 ​​gradë.

Këshillë e planifikimit: Nëse dëshironi të bëni ecjen në Theth në Valbonë dhe nuk keni dëshirë të merrni me vete bagazhet tuaja, një opsion popullor është të lini çantat në Shkodër në banesën tuaj. Shkodra është një qytet i mrekullueshëm për t’u bazuar, pasi që atje do të nisin transfertat për t’ju çuar ose në Theth ose në Valbonë.

7. Lin-Fshati më i qetë në Shqipëri

Lin është një fshat i qetë i pozicionuar në liqenin e Ohrit, që do të thotë se këtu ka peshkim të shkëlqyer. Nëse jeni duke kërkuar për një arratisje nga liqeni dhe dëshira për heshtje dhe qetësi, kjo është një zgjedhje perfekte.

Një nga gjërat më të mira për të bërë është të ecni në vendin arkeologjik në majë të kodrës, ku do të shihni mozaikët e ruajtur mirë të një kishe paleokristiane të ndërtuar në shekullin e 6-të.

Nëse e vizitoni në verë, mozaikët do të zbulohen dhe duhet të ketë një udhërrëfyes që mund t’ju tregojë gjithçka për historinë e tyre. Ndër të tjera mund të shihni një pamje të pabesueshme nga maja e Linit dhe mund të shihni Maqedoninë e Veriut ndërsa shikoni mbi liqenin e Ohrit.

8. Sarandë-Vendi më i vizituar në Shqipëri gjatë verës

Saranda është porta jugore e rivierës shqiptare dhe një nga qytetet më të mira për t’u vizituar, jo vetëm sepse është afër një prej plazheve më të mira të rajonit, Plazhi i Ksamilit. “Merr një hotel në Sarandë, ku do të jesh pranë disa prej restoranteve më të mira në Shqipëri dhe jetës së natës plot zhurmë të qytetit. Më pas eksploroni plazhet e Sarandës dhe Ksamilit gjatë ditës”, vijon më tej shrkimi.

Një nga gjërat më të mira për të bërë nga Saranda është të hipni në një nga turnetë ditore me varkë që nisen nga bulevardi dhe shkojnë në plazhet e Kakomës dhe Krorezit. Biletat fillojnë nga 30 euro.

Këshillë e planifikimit për këtë qytet bregdetar: Koha më e mirë për të vizituar Sarandën është maji, qershori ose shtatori kur turmat nuk janë të çmendura, por baret dhe restorantet e plazhit janë të hapura. Duke qenë se ky është një destinacion veror, shumica e bizneseve mbyllen gjatë periudhës jashtë sezonit.

Një djalë hidhet nga një skelë në detin Mesdhe në Sarandë (Sarandë), Shqipëri

9. Porto Palermo-Destinacioni më i nënvlerësuar i Rivierës Shqiptare

Kalaja në formë trekëndëshi është një arsye e shkëlqyeshme për t’u ndalur në kështjellën e Porto Palermos, siç janë plazhet e bukura, të paprishura dhe të qeta që do të gjeni këtu, duke krijuar një vend të shkëlqyer kampingu përgjatë bregdetit të Rivierës Shqiptare.

“Ju gjithashtu mund të merrni me qira një kajak dhe të vozisni përgjatë plazheve dhe gjireve të qeta. Ndërsa bëni kajak, do të shihni bunkerin e vjetër ushtarak të nëndetëseve të vendosur në kodër jo shumë larg plazheve kryesore të Porto Palermos. Porto Palermo është e mbushur me histori dhe gjire spektakolare noti dhe ka një pozicion të qetë përgjatë Rivierës”, e mbyll artikullin e saj të detajuar “Lonely Planet”, kushtuar vendeve mahnitëse të Shqipërisë.

Anije peshkimi në portin e Porto Palermos

Ndërkohë në lidhje me këtë artikull ka reaguar edhe kryeministri i Shqipërisë Edi rama, i cili shkruan se është një super promovim në vigjilje të vitit 2024.

“Nga Thethi në Dhërmi, nga Shkodra në Gjirokastër, prestigjozja e udhëtimeve “Lonely Planet” propozon 9 destinacione mes perlave pafund të turizmit shqiptar, një super promovim në vigjilje të 2024-ës. “Ejani me mendje të hapur, me një plan të qartë dhe bëhuni gati për t’u zhytur brenda një kulture të pasur si asnjë tjetër në Evropë”, është ftesa e revistës së njohur për të vizituar Shqipërinë”, shkruan Rama në Facebook./Top-Channel.tv

Artikujt e fundit

Lajmet e fundit

spot_imgspot_imgspot_img