6.5 C
Sterling Heights
20/04/2024, 17:05
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Artikuj te tjere nga Autori

Vullneti për t’i arritur qëllimet s’ka moshë, 95 vjeçari mbaron universitetin dhe s’ka ndërmend të ndalet

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
BallinaHistori NjerzoreVullneti për t’i arritur qëllimet s’ka moshë, 95 vjeçari mbaron universitetin dhe...

Një burrë 95-vjeçar është bërë i diplomuari më i vjetër në një universitet – dhe po shqyrton një kurs tjetër. Psikiatri në pension David Marjot është diplomuar në Universitetin Kingston me një master në Filozofinë Moderne Evropiane.

Ai përfundoi studimet e tij të fundit 72 vjet pasi u kualifikua fillimisht si mjek. Dr Marjot, nga Weybridge, Surrey, tani është duke menduar për një doktoraturë me kohë të pjesshme, e cila mund të përfundojë deri sa të mbushë moshën 102 vjeç.

Lexo Edhe:
Ai tha se diploma e tij ishte “punë e vështirë” pasi “kujtesa ime nuk ishte ajo që ishte”.

Duke ofruar këshilla për ata që mendojnë të rihyjnë në arsim pas dekadash larg, ai tha: “Është pak kumar, por gjëja kryesore është nëse jeni të interesuar, atëherë mund ta arrini”.

“Isha me fat që kisha mësues të klasit botëror dhe ishte një përvojë shumë pozitive.

“Unë mendoj se është e rëndësishme që gjithmonë të vazhdoni të sfidoni veten edhe kur rriteni”, tha ai, raporton BBC./gazetaexpress.com

Artikujt e fundit

Lajmet e fundit

spot_imgspot_imgspot_img