21.7 C
Sterling Heights
17/07/2024, 14:05
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Artikuj te tjere nga Autori

Rritet numri i vizitorëve në Kosovë nga këto shtete

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
BallinaAktualitetRritet numri i vizitorëve në Kosovë nga këto shtete

Në maj të këtij viti, numri i vizitorëve (vendorë dhe të huaj) në hotele ishte 51 mijë e 528, prej tyre 39,3% ishin vendorë dhe 60,6% ishin të jashtëm.

Krahasuar me muajin maj të vitit 2023 (sa ishin 48.553 vizitorë) kishte rritje të numrit të përgjithshëm të vizitorëve në hotele për 6,1%.

Kështu ka bërë të ditur Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) në raportin e publikuar ‘Statistikat e Hotelerisë për muajin maj 2024’.

Më tej thuhet se numri i net-qëndrimeve ishte 120 mijë 92, prej tyre 50,99% nga vendorët dhe 49,0% nga të huajt.

“Numrin më të madh të vizitorëve te brendshëm në Hotele e ka regjioni i Prishtinës me 13 mijë e 251, vizitor dhe më 22 281, net-qëndrimi”, thuhet në raport.

Artikujt e fundit

Lajmet e fundit

spot_imgspot_imgspot_img